![](http://84.205.223.172/cms/instance_images/3/69/main_image_3_69_orig.jpg)
Η περιοχή είναι διάσημη για τα οινοποιεία της και μερικά απ΄αυτά είναι από τα καλύτερα της Ελλάδας. Είναι επισκέψιμα τα περισσότερα και μπορεί κάποιος να ξεναγηθεί στις εγκαταστάσεις τους και ν΄ αγοράσει τα προϊόντα τους. Κάποια από αυτά είναι : ΚΤΗΜΑ K. ΛΑΖΑΡΙΔΗ Α.Ε (Αδριανή), ΚΤΗΜΑ ΝΙΚΟ ΛΑΖΑΡΙΔΗ Α.Ε. (Αγορά), KΤΗΜΑ MΑΝΩΛΕΣΑΚΗ - ΓΕΝΝΗΜΑ ΨΥΧΗΣ (Αδριανή), ΤΕΧΝΗ ΟΙΝΟΥ (ΑΛΥΠΙΑΣ) (Μικροχώρι), KΤΗΜΑ ΠΑΥΛΙΔΗ Α.Ε. (Κοκκινόγεια), ΚΤΗΜΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ (ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ), ΚΤΗΜΑ OENOGENESIS Α.Ε. (Αδριανή), ΚΤΗΜΑ ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΛΩΝΑΡΙΔΗ.